3_tile_color Pomoc w pokonaniu fobii

Fobią określamy silny lęk i niechęć albo poczucie obrzydzenia na widok, a nawet na myśl o jakieś rzeczy lub sytuacji. Ten lęk może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo dla osoby z fobią (np. Kiedy odczuwamy paraliżujący lęk na widok pająków i kierując samochodem, nagle zauważamy, że pająk chodzi nam po nodze. Zaczynamy krzyczeć, puszczamy kierownice i machamy nogami powodując wypadek).

Lęk i panika w takich sytuacjach jest trudny do opanowania.. Towarzyszą mu różne reakcje fizjologiczne, takie jak: pocenie się, uczucie gorąca, drżenie rąk i inne.

Lęk sam w sobie bywa często potrzebny. Ostrzega przed realnym niebezpieczeństwem i mobilizuje do działania. Np. poczucie lęku na widok dzikiego niedźwiedzia podczas wycieczki w górach jest uzasadnione. Natomiast kiedy lęk pojawia się w sytuacjach niezagrażających naszemu życiu i zdrowiu, a my sami unikamy lękotwórczych bodźców (nawet o nich nie rozmawiamy), to wtedy należy zgłosić się do specjalisty po pomoc.

Rozróżniamy fobie specyficzne i sytuacyjne. Te pierwsze wywołane są konkretnymi przedmiotami, miejscami, czy bodźcami. Przykładem jest np. agorafobia – lęk przed przestrzenią, klaustrofobia – lęk przed ciasnymi pomieszczeniami oraz arachnofobia – lęk przed pająkami. Fobie sytuacyjne wiążą się z wykonywaniem pewnych czynności na oczach innych, utratą kontroli nad własnym ciałem, np. lęk przed wystąpieniami publicznymi, albo rozmawianiem przez telefon z obcymi osobami.

Przyczyny powstawania fobii

Przyczyny powstawania tego rodzaju zaburzeń nerwicowych są różne. Może to być skutek traumatycznych przeżyć lub złych doświadczeń z przeszłości. Zdarza się również tak, że fobii uczymy się przez obserwacje. Dobrym przykładem są niektóre fobie występujące u dzieci, które nauczyły się reagować lękiem, ponieważ taką reakcje zaobserwowały u innych i zmodelowały zachowanie.

Bez względu na to, skąd wzięła się fobia należy ją wyleczyć. Czas nie działa korzystnie na tego rodzaju zaburzenia. Im szybciej uporamy się z naszymi problemami, tym łatwiej i dłużej będziemy mogli cieszyć się życiem.

 

Fobie dzieci i młodzieży

 

 

Umów się na wizytę

 tel. +48 531 412 948

kontakt@cwpineo.pl

ineo_logo_for_PRINT-01