Bajki terapeutyczne, edukacyjne, relaksacyjne

Bajkoterapia jest wykorzystywana przez pedagogów i psychologów w pracy z dziećmi z różnych powodów. Dobrze skonstruowana i dopasowana do dziecka bajka jest w stanie obniżyćlęk, zbudować pozytywne emocje, dowartościować dziecko, wskazać sposoby poradzenia ze swoimi problemami.

Za pomocą odpowiednio skonstruowanych bajek, baśni, wspólnych zabaw rodzic może przygotować dziecko na nowe sytuacje życiowe, takie jak pójście do przedszkola, szkoły, pojawienie się rodzeństwa.

Bajka terapeutyczna może także pomóc dziecku w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, które czasami pojawiają się na jego drodze życia, i ma ono trudność w poradzeniu sobie z nimi (zabiegi medyczne, wypadek, śmierć bliskiej osoby, ukochanego zwierzaka).

Cechą bajek terapeutycznych jest to, że bohater znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa stany lękowe. Wprowadzone do bajki postaci pomagają bohaterowi znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Dziecko ma możliwość przebycia z bohaterem całej drogi wyjścia z lęku. Zazwyczaj bohaterami bajek terapeutycznych są zwierzęta (do 6r.ż.) , dzieci lub zabawki, z którymi czytelnik (słuchacz), może się identyfikować.

Mechanizmy, dzięki którym bajki mają swoją  terapeutyczną moc to naśladownictwo i identyfikacja, asymilacja wiedzy, przedstawienie wzorów do rozwiązania problemów., które nie są dziecku znane. Redukcja lęku następuje poprzez kontakt z bodźcem o średniej sile, wywołującym lęk. Stopniowe oswajanie lęku w końcu pomaga go przezwyciężyć.

Poniżej znajdziecie Pańswto przykładowe bajki psychoedukacyjne, terapeutyczne i relaksacyjne.

Każdą bajkę można modyfikować i dopasować do potrzeb dziecka. Czytając bajkę dziewczynce, bohaterem powinna być dziewcznka o podobnych cechach, doświadczeniach, wyglądzie. I odwrotnie. Należy dopasować bajkę do chłopca. Do wieku dzieci. Ważna jest identyfikacja dziecka z bohaterem.  Jeżeli bajka dotyczy konkretnego problemu, jaki dotyczy dziecka należy czytać ją wielekrotnie.

czytanie-dzieciom-bajek

Bajki napisane przez wolontariuszy z IV Liceum Ogólnokształcącego w Białej podlaskiej podczas warsztatów z Bajkoterapii organizowanych przez CWP INEO

 

Bajka dla dziecka, którego brat przebywa w szpitalu pt. „Lumpek i chory braciszek”

O braciszku, który umarł Rodzina Niedzwiadków

Bajka o operacji i pobycie w szpitalu Królisiowy sen

Bajka dla dzieci chorujących onkologicznie, którym wypadły włosy Kotek, który stracił futerko