Zmysł dotyku jest jednym z pierwszych, który rozwija się już w okresie prenatalnym. Głaskanie to pierwsza i niezbędna przyjemność, jaką dajemy wcześniakom i wszystkim noworodkom. Dotyk pozwala dziecku nawiązać kontakt z otaczającym go światem. Dzieci, które są często przytulane wykazują lepszy rozwój emocjonalny i intelektualny, szybciej się uczą, mają więcej siły w dorosłym życiu potrzebnej do rozwiązywania problemów.Pamięć o spokoju, miłości i bezpieczeństwie, które zawdzięczamy czułemu dotykowi w dzieciństwie zachowujemy do późnych lat życia. (więcej…) 

 

Baby's hand inside parent's hands

 

Artykuł „Dzieci żołnierze – najmłodsi w objęciach „panów wojny”” w październikowym numerze „Polski Zbrojnej”.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1020223,title,Dzieci-zolnierze-najmlodsi-w-objeciach-panow-wojny,wid,16068424,wiadomosc.html – Małgorzata Bajko

 

e_objeciach_panow_un_pz_600

 

Dziecko w żałobie lub w głębokim smutki wymaga szczególnej opieki i troski.  Nam dorosłym wydaje się, że dziecko mało rozumie, że szybko zapomni, że się szybko przyzwyczai do nowej sytuacji. Dlatego zdarza się, że dorośli nie  rozmawiają z dzieckiem o trudnej sytuacji, która miała miejsce. W  konsekwencji dzieci pozostawione są same ze swoimi myślami, wspomnieniami,  lękami oraz niezrozumieniem niektórych wydarzeń. Zdarza się, że nie chcą same z siebie o tym mówić, jednak nie oznacza to że o tym nie myślą. Emocje,  z którymi nie mogą sobie poradzić wyrażają poprzez odmienne zachowanie niż do tej pory. Mogą to być między innymi: (więcej…)

 

 

Rodzicu przyszłego przedszkolaka,Twoje dziecko już niedługo pójdzie do przedszkola, będzie musiało poradzić sobie z adaptacją w nowym miejscu, wśród nowych ludzi. Rozpoczęcie nauki przedszkolnej to nierzadko pierwsze w życiu dziecka rozstanie z rodzicami i spędzanie czasu z nowymi, na początku obcymi ludźmi. Pierwsze dni w przedszkolu i poprzedzający je okres to niewątpliwe czas, w którym i dzieci i rodzice przeżywają stres, ucząc  się nowego porządku dnia, umiejętności, nawiązując nowe relacje społeczne.(więcej…)

At the park

Często słyszy się o konieczności zdrowego odżywiania dzieci od najmłodszych lat, sporo mówi się o zagrożeniach wynikających z diety bogatej w tłuszcze zwierzęce czy słodkie produkty. Podwyższone stężenie cholesterolu czy nadciśnienie dotyka już nastolatki… co zatem jest nie tak w naszej diecie? Na co zwrócić uwagę, aby nie wpędzić się w te choroby, a dzieciom wpoić zdrowe zasady żywienia już od najmłodszych lat?(więcej…) 

 

kid-fruit-veg

 

Bez względu na to, czy śmierć dziecka jest nagła i niespodziewana, czy następuje ona w łonie matki, czy odchodzi od nas dziecko które ciężko chorowało, to takie doświadczenie zawsze jest dla rodziców szokiem i traumatycznym przeżyciem. W brutalny sposób zostaje zachwiana życiowa równowaga, która mówi, że to dzieci powinny chować swoich rodziców, a nie odwrotnie. Nie mamy wspólnych zdjęć, pamiątek, ani wspomnień do pielęgnowania. Czasami rodzice nawet nie widzą swojego dziecka. To bardzo potęguje ból. Nie pozwala się pożegnać, rodzice mają wrażenie, że coś nie zostało dokończone, co nie pozwala im na nowo ułożyć sobie życia po stracie. (więcej…)

iStock_000030608882Small

Narodziny dziecka zmieniają życie matki i ojca na różnych jego płaszczyznach. Często życie to „staje” na głowie, żeby móc je na nowo ułożyć z nowym, małym-wielkim człowiekiem.
Rodzice odkrywają u siebie nowe uczucia, ale nie tylko te pozytywne. Nie zdziwcie się, jeśli nowa sytuacja wywoła u Was wszelakie emocje, od wzniosłego nastroju a nawet euforii do niepokoju, lęku, a nawet przygnębienia. Mogą się one zmieniać w sposób nieprzewidywalny. Każdy rodzic reaguje indywidualnie.
Wszystkich zaś łączy jedna, niezmienna rzecz. Nowi rodzice i nowe dziecko muszą nauczyć się siebie nawzajem. Każde dziecko pomimo że rodzi się jako odrębna wyjątkowa istota, jedyna w swoim rodzaju , to potrzebuje miłości, opieki, troski i czułości. (więcej…)

 

piace-chusta-dziecko

 

Marudzi, nie ma apetytu, gorączkuje, ma wymioty….chore dziecko, to nie lada zmartwienie i kłpot. Poza wdrożeniem leczenia przepisanego przez pediatrę warto zadbać o wartościowe posiłki. Nie wmuszaj w malca tradycyjnego obiadu. Postaw na proste i lekkostrawne posiłki dostosowane do jego mozliwości.(więcej…) 

 

images

 

Kiedy dziecku umiera ktoś bliski z rodziny lub przyjaciel, to opiekunowie zadają sobie i innym pytania typu: „Czy dziecko powinno iść na pogrzeb?”, „Czy nie jest jeszcze za małe?”, „Czy zrozumie co się dzieje?”, „Czy rozumie czym jest śmierć”, „A jeżeli to będzie dla dziecka traumatycznym wydarzeniem?”. Te pytania i wątpliwości ze strony dorosłych są zrozumiałe. Pojawiają się w głowie, ponieważ chcą oni uchronić dzieci przed cierpieniem, płaczem, często boją się i nie wiedzą, jak mieliby wtedy reagować, nie wiedzą jak rozmawiać.Prawda jednak jest taka, że kiedy dziecko traci bliską osobę, to bez względu czy pójdzie na pogrzeb, odczuwa stratę i cierpi z tego powodu. (więcej…) 

 

iStock_000006825704Small cz-b

Poradnikowy rodzic – Małgorzata Bajko

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców boryka się z trudnościami w wychowywaniu dzieci. Coraz częściej także spotykam w gabinecie i w życiu prywatnym rodziców, którzy mówią następujące słowa: „przeczytałam już niejedną książkę o wychowaniu dziecka, teorie znam świetnie, a mimo to moje dziecko mnie nie słucha/ moje dziecko nas bije/moje dziecko wymusza wszystko płaczem/moje dziecko nie chce jeść/spać, itd.”  Często słyszę pytanie: Czy to czasy się zmieniły? Czy to dzieci się zmieniły? A może to zasługa coraz bardziej ostatnio modnego bezstresowego wychowania? Niech pani mi powie, dlaczego tak się dzieje?

(więcej…)

kobieta_z_ksiazka_4

Dentysta. Fartuch. Borowanie. Światło rażące w oczy. Wyrywanie zęba. Większości ludziom te słowa źle się kojarzą, wywołują lęk, dreszcz i inne nieprzyjemne emocje.Kiedy dziecko idzie na pierwszy przegląd zębów nie ma żadnego doświadczenia, które mogłoby wywołać nieprzyjemne uczucia. Jednak wiele z nich nie chce iść, płacze i się boi. Dlaczego? (więcej…)

 

iStock_000030067708Small